Ostatnio na naszym forum

 • Specjaliści od skryptów
  Autor: Specters, napisano 2 listopada 2018 Przejdź
 • Problem z edytorem NCF w H5
  Autor: Specters, napisano 27 września 2018 Przejdź
 • Mody do Heroes V
  Autor: Hayven, napisano 18 września 2018 Przejdź

Ostatnio dodane mapy

 • Wielopole
  Autor: Tabris, dodano 17 września 2016 Zobacz
 • Gateway
  Autor: Hayven, dodano 22 marca 2016 Zobacz
 • Master of Disguise
  Autor: fiur, dodano 11 grudnia 2014 Zobacz

Ruch po mapie

Poczynania naszego bohatera możemy śledzić na specjalnym ekranie, zwanym Mapą Przygody. Heros zużywa na niej tzw. punkty ruchu, które są w określonej ilości przydzielone na każdą turę. Ich liczba oczywiście może ulegać zmianie. Podobnie wygląda kwestia ruchów na mapie walki z tą różnicą, że zależą one od indywidualnych predyspozycji jednostek.

W odróżnieniu od ekranu walki, Mapa Przygody nie jest wyświetlana w postaci siatki/kwadratów choć tak samo jak ona, jest w ten sposób zbudowana. Trzeba pamiętać, że ilość możliwych do wykonania ruchów jest uzależniona od rodzaju terenu, po którym się poruszamy. Jego podstawowy koszt wynosi następująco:

 • 100 punktów ruchu w przypadku linii prostej,
 • 141 punktów ruchu w przypadku linii przekątnej (przekątna pola jest dłuższa od boku o 1.41 - stąd taka różnica).

Ilość możliwych do wykorzystania punktów ruchu można zobaczyć na zielonym pasku pod portretem bohatera. oznacza. Pasek jest pełny, kiedy bohater ma co najmniej tyle punktów ruchu z iloma rozpoczynał swoją turę. Jeżeli bohater nie może się przesunąć na następne pole, mimo że pasek ruchu nie jest pusty, oznacza to że pozostała ilość punktów ruchu jest niewystarczająca by wejść na następne pole (wyświetla się komunikat "Za mała ilość punktów ruchu!").

Większość terenów jest przypisanych dla danego rodzaju frakcji jako tzw. tereny ojczyste. Bohaterowie, którzy poruszają się po swoim ojczystym terenie, nie ponoszą kar związanych z utrudnieniami wynikającymi przez wykonywanie ruchów po danym rodzaju ziemi.

Teren Modyfikator Koszt ruchu Ruch ukośny Rodzimy dla
Trawa - 100 141 Rycerze, Łowcy
Ziemia +25% 125 176 Nekromanci
Lawa +25% 125 176 Lordowie Demonów
Piasek +50% 150 211 Czarodzieje
Śnieg +50% 150 211 Kapłani Runów
Tajga +25% 125 176 Barbarzyńcy
Podziemia +25% 125 176 Czarnoksiężnicy
Podziemia Krasnoludów - 100 141 Kapłani Runów
Droga -25% 75 105 -

Wszystkie uniedogodnienia można oczywiście starać się redukować w oparciu o rozwijanie w odpowiedni sposób naszego bohatera oraz poszukiwanie artefaktów z grupy wspomagających poruszanie się po Mapie Przygody.

Trudność wynikająca z poruszania się po innym terenie aniżeli po trawie może być obniżona o 50% w przypadku, gdy heros posiada umiejętność Znajdowanie Drogi (wynikający z talentu Logistyka). Umiejętność Chwytność (także z Logistyki) pozwala bohaterowi na zbieranie zasobów, odwiedzanie budynków i inne czynności bez wykorzystywania przy tym punktów ruchu (ta możliwość dotyczy także obiektów na morzu). Wejście na statek w takim przypadku jest zupełnie darmowe a zejście liczy się jak standardowy ruch. Ciekawa jest również umiejętność Ścieżka Wojny, która zwiększa pulę punktów ruchu o 350 po każdej zwycięskiej bitwie. Z artefaktów z kolei ciekawe i godne polecenia są Buty Szerokiej Drogi (pozwalają bohaterowi przemieszczać się po trudnym terenie bez dodatkowych kosztów) czy też Buty Szybkiej Podróży (dodające przy każdej turze posiadającemu je herosowi kolejne 25% punktów ruchu).

Bohater na Mapie Przygody może również natknąć się na różnego rodzaju lokacje, które oprócz pozostałych bonusów, zwiększają liczbę jego punktów ruchu:

 • Fontanna Młodości: +400 punktów ruchu,
 • Flaga: +400 punktów ruchu,
 • Stajnie: +600 punktów ruchu, każdego dnia do końca tygodnia,
 • Oaza: +800 punktów ruchu.
Odwiedzanie Stajni jest najbardziej efektowne każdego pierwszego dnia tygodnia. Pozostałe obiekty są przeważnie ograniczone do czasu następnej bitwy lub jednej tury.

Istnieje również specjalny tydzień - Tydzień Płomienia, podczas którego ilość punktów ruchu wszystkich bohaterów zwiększona jest aż o 50%.

Poruszanie się po morzu

Żegluga naszego bohatera opiera się na podobnych zasadach, jak w przypadku poruszania się po lądzie. Są jednak pewne zasadnicze różnice: nie istnieją rodzaje wód, które są przypisane dla danych frakcji a talenty i umiejętności zwiększające liczbę ruchów na lądzie nie przekładają się w żaden sposób na morskie wędrówki naszej armii. Wejście na statek i opuszczenie go zajmuje całą turę, dlatego przed zejściem z okrętu warto jeszcze (zależnie od sytuacji) maksymalnie wykorzystać punkty ruchu po morzu.

Specjalnością, która ułatwia żeglugę jest Nawigacja (z Logistyki), która umożliwia 50% punktów ruchu po morzu więcej. Z kolei cennym artefaktem jest Sekstans Morskich Elfów, dający dodatkowe 25% ruchów.

Istnieje również budynek, który wspomaga poruszanie się po morzu - jest nim Latarnia Morska, lecz tą można napotkać tylko i wyłącznie na lądzie. Im więcej latarni posiadamy, tym większy dostajemy bonus (jedna dodaje 500 punktów ruchu na turę).

Tygodniem, który zwiększa liczbę możliwych do wykonania ruchów jest Tydzień Wiatrów. Podczas jego trwania, ilość punktów ruchu po morzu dla wszystkich bohaterów jest zwiększona o 50%.